Skip to content
Kezdőlap » Az iskola » Tantárgyak

Tantárgyak

Kötelező tárgyak

Itt találhatod azon tantárgyak ismertetőit, amik legalább 1 tanév erejéig kötelezőek az iskolában.

Bájitaltan

“Megtanulhatják az elmét elbódítani, az érzékeket tévútra csalni, megtudják hogyan kell dicsőséget forralni, hírnevet a palackba zárni és dugó alá rejteni a halált.” 

A bájitaltan tantárgy keretein belül ugyanúgy megtanulhatóak különböző hasznosabbnál hasznosabb bájitalok előkészítése és megfőzése, ahogy a kreativitást és logikát használva saját bájitalok alkotása is. A kurzus elvégzését követően olyan tudás lesz a diákok kezében, amely széleskörű tudományterületek olvasztótégelyéből jön létre: közönséges és mágikus növények, lények, ásványok, varázslatok emberi szervezetre gyakorolt hatása, és ezen anyagok megfelelő keverése által a tökéletes bájitalok megalkotása.
Hosszú és rögös út vezet a negyedik év végéig, mikor RBF-et, majd a minimum VF eredményt követően további két év után RAVASZ vizsgát lehet tenni, de a kitartó munka megfőzi gyümölcsét!

Bűbájtan

A bűbájtan a mágia egyik, ha nem a legbékésebb ága, így itt sem éles fogú lényekkel, sem mérgező növényekkel, sem bénító átkokkal nem lehet találkozni. Megismerhetőek viszont békés, ám módfelett hasznos, hétköznapokban és különleges helyzetekben használatos bűbájok.
Ezek a mindennapi életünket hivatottak megkönnyíteni, miközben maguk a varázslatok és a tökéletesítésük közben szerzett tapasztalatok és kompetenciák remek alapot nyújtanak a pálcával illetve nonverbális úton történő varázslás elsajátításához.

Éppen emiatt kínálunk hatévnyi bűbájtanoktatást, amiből az első négy év kötelező. A negyedik év végén tett minimum VF szintű RBF után lehetséges a további két év felvétele. A hatodik év végén pedig RAVASZ vizsga teljesíthető. Mindkét nagy vizsga több posztgraduális specializáció alapfeltétele, például az aurori és minisztériumi pályának az RBF, de például a gyakorlati mágiakutatónak már a RAVASZ.

Mágiatörténet

A mágiatörténet elméleti betekintést nyújt a varázsvilág mindennapjaiba, valamint a történelmünket végigkísérő főbb eseményekbe és érdekes sajátosságokba. A mágia kialakulásától kezdve vizsgáljuk a muglik és a varázsvilág kapcsolatát, valamint azok egymástól való elkülönülését is, de olyan témákat is boncolgatunk, mint az egyes varázstudók tetteinek kivetülése a muglik világára, és hogy miként próbálták meg elkendőzni ezen eseményeket. Bár az órák során a diákok inkább forgatják a pennát, mint a varázspálcájukat, de ez semmiképp sem jelenti azt, hogy ne járnánk körbe érdekes témákat. A kíváncsiság itt csak előnyt jelent!

A kurzus az első két évben kötelező, és a második évet követően RBF vizsgával zárul. Az ezutáni években a tárgy szabadon választható. Akik komolyabban szeretnének foglalkozni a témával, és például elméleti mágiakutatói pályán gondolkodnak, azoknak mindenképp szükségük lesz a minimum VF szintű mágiatörténet RBF-re, melyre a második év végén kerül sor.

Mugliismeret

A várakozásokkal ellentétben, itt nem arról fogunk beszélni, hogy mitől repül a repülő, vagy hogy mire jó a gumikacsa, hanem olyan gyakorlati ismeretek sajátíthatóak el, amelyekkel könnyebben megoldhatók és esztétikusabbá tehetők a házi feladatok, valamint utat mutatunk a mai mágusok számára kihívást jelentő digitális világban is.

Az egy tanéves tantárgy végén RAVASZ vizsga szerezhető.

Sötét varázslatok kivédése

A sötét varázslatok kivédése egy varázstudomány, melynek fő célja az önvédelem, bővebben védekezés a sötét varázslók és mágikus lények ellen. Az önvédelemnek két fő módja van: védekezés és támadás, így védekező varázslatok mellett támadóakkal is foglalkozik a tárgy.

Három kötelező éven keresztül (tehát másodévtől negyedévig) megismerhetőek a tárgy alapjai és a legszükségesebb varázslatok. Ezt az időszakot egy RBF vizsga zárja. Ezt követően az ezen a mágiaterületen tehetséges diákjaink további két évnyi haladó szintű órát vehetnek fel. Ez természetesen nem kötelező, de azoknak, akik ebben az irányban kívánnak tevékenykedni, erősen ajánlott. Fakultációként ötödik, illetve hatodik évfolyamon a megszerzett tudás elmélyítésén van a hangsúly, majd a tanulmányok végén RAVASZ vizsgát lehet tenni. A sikeres vizsga után számos lehetőség nyílik a diákok számára, többek közt auror-, mágiakutató- vagy professzorként is tevékenykedni a mágia világában.

Transzfiguráció

A transzfiguráció – vagy közkedvelt nevén átváltoztatástan – pontosan az, aminek hangzik. Egy célpontot a mágia segítségével egy másik célponttá alakítunk át. Bár ez egyszerűnek tűnik, a transzfiguráció valójában a legnehezebb mágiaágak közé tartozik, ezért is csak harmadévtől felvehető kötelező tantárgy. Ebből következik, hogy ez az egyik legtöbb elméleti ismeretet magába foglaló tantárgy a Lumen kötelező tárgyai közt, de nem kell megijedni, bőven lesz gyakorlati feladat is. A transzfiguráció középfokú nehézségű tananyag, így a sok elmélet a megértést segíti elő, ezzel megkönnyítve az egyes varázslatok végrehajtását is.
A teljes kurzus négy tanéves, azonban a diákok a második év végén RBF vizsgát tesznek. Ennek függvényében folytathatják tanulmányaikat, majd minimum VF eredmény esetén, további két év elteltével RAVASZ szintű vizsgára bocsáthatóak. A transzfiguráció RAVASZ több specifikáció esetén is választható, például mágiakutató vagy képzőművész szakmák esetén.

Választható tárgyak

Ezen tárgyak közül tetszésed szerint szabadon választhatsz. Vedd fel azokat, amik a legjobban érdekelnek, vagy amikre szükséged lesz a továbbtanuláshoz!

Botanika

A botanika, nem más mint a növényvilág alapos megismerése. Ugyan elvárt a tanult gyógynövényekről átfogó ismeretek szerezése, viszont van ennél a tantárgynak egy sokkal fontosabb feladata is: a növények megszerettetése a diákokkal.

Az órákon a diákok megtanulhatják a növények nyelvén, hogy hogyan hallják meg a szavaik, minden óhajukat és panaszukat. A növényekkel kötött barátság egy olyan kölcsönös kapcsolatot alakít ki, amiben mind a kettő fél örömét fogja lelni. Minden növény a saját erejével fogja meghálálni a gondoskodást! A növények saját, egyedi lélekkel rendelkező életformák, melyeknél még saját személyiségét is megfigyelhetjük, ha megtanuljuk hogyan tudjuk energetikailag felmérni őket.

A háziknál célunk tartalmas és szórakoztató feladatokat adni. Általában háziként három rövid, néhol elgondolkodtató feladat várható, az utolsó, negyedik feladatban pedig egy kreatív tevékenységgel átitatott kihívás lesz, ahol általában három megoldási változat választható (rajz, írás, egyéb alkotás). Szeretnénk, ha diákjaink a házi feladat írását nem csak (!) tanulásként fognák fel, hanem egy kreatív tevékenységként is. Szívesen vesszük az egyedi meglátásokat, kifejtéseket, képeket, extra rajzokat, érdekességeket az órán elhangzottakkal kapcsolatban. 

A tantárgy hat éves, ami az első évfolyamban kötelezően választható – a magizoologia mellett -, második évfolyamtól pedig fakultatív. A tanulmányok végén RAVASZ vizsga tehető, aminek minimum VF szintű teljesítése az elvárt. A botanika RAVASZ több specifikáció esetén is kötelező vagy választható tárgy, például a botanikus, kereskedő és gyógyító szakmák esetén is.

Magizoológia

A magizoológia a legendás lények megismerésével, gondozásával foglalkozó tudományág. Felvételét ajánljuk mindazoknak, akik szeretik a mágikus lényeket; akik különleges állatokat szeretnének tartani, akár otthon, akár az iskolában; valamint azoknak, akik a jövőben ezzel a területtel vagy ennek specializált részterületeivel szeretnének foglalkozni.

A kurzus első évben kötelezően választható, ami azt jelenti, hogy vagy ezt a tárgyat vagy a botanikát fel kell venni, de minden diák maga választhatja ki, melyiket. Az első év RBF vizsgával zárul, melynek sikeres elvégzését követően lehetőség nyílik ártalmatlan varázslények háziállatként történő tartására a kastély területén.

Az ezt követő években a tárgy szabadon választható. Ahogy egy diák egyre több lénnyel ismerkedik meg, egyre több állat tartására nyílik majd lehetősége.

A magizoológus szakirány felvételének alapkövetelménye a minimum VF szintű magizoológia RAVASZ.

Repüléstan

Az egy tanéves repüléstan kurzuson megtanulhatod a seprűkezelés csínját-bínját, az alapoktól kezdve, a seprűápoláson át, egészen a bonyolultabb trükkökig. A tanév RAVASZ vizsgával zárul, melynek sikeres teljesítését követő tanévtől lehetőséged lesz saját seprűt hozni az iskolába, sőt, kviddics- vagy más seprűhasználatot érintő mágikus sportcsapatokba jelentkezni is.

Figyelem! Az órákon a kviddiccsel csak említésszinten fogunk foglalkozni, ha érdekel ez a sportág is, akkor ajánljuk, hogy a repüléstannal párhuzamosan, vagy azt követően, a mágikus sportok tantárgyat is vedd fel!

Rúnaismeret

A rúnaismeret elnevezés nem fedi le teljes egészében azt, amiről a kurzus szól. Bár a rúnák megismerése valóban a tanterv részét képezi, de más egyéb írástípusokkal és -rendszerekkel is foglalkozunk majd, úgymint ékírás, hieroglifák vagy akár a rovásírás. Az órák során célunk az, hogy megismerjük, miként használták elődeink mágikus fókuszként a rúnákat és egyéb mágikus jeleket, hogyan hajtottak végre a segítségükkel mágikus rituálékat. Aki szereti a titkosírós feladatokat, az itt megtalálhatja a számítását.

A kurzus két tanéves, melynek végén a tárgy hallgatói RAVASZ vizsgát tesznek. Ez előfeltétele a későbbi rúnamágia tantárgynak, mely során már nemcsak az elméleti részt érintjük majd, hanem azt is elsajátítjuk, hogyan alkalmazhatóak a mágikus jelek varázstárgyak létrehozásához. Ehhez viszont mindenképp szükséges a régi korok írásrendszereinek megértése és helyes alkalmazása.