Skip to content
Kezdőlap » Szabályzat » Tantárgyak rendszere

Tantárgyak rendszere

Tantárgyak

A Lumen Mágusakadémia első négy évében, négy kötelező tárgyad lesz, melyek mellett, ha szeretnél, maximum két általad választott tárgyat is felvehetsz.
Ötödik-hatodik évben ezzel szemben nincs egy kötelező tárgy sem, mindet te választod ki! Ennek oka, hogy eddigre már elég idős és elég tapasztalt vagy, hogy magad eldönthesd, mit akarsz tanulni.
Legkülönlegesebb évünk a hetedik, ahol egészen megváltozik a rendszer, ez már a nagybetűs életre koncentrál, hogy szakmát szerezhess!

Az első négy évben kötelező tárgyaid így alakulnak:

  1. évfolyam: bájitaltan, bűbájtan, mágiatörténet, mugliismeret
  2. évfolyam: bájitaltan, bűbájtan, mágiatörténet, sötét varázslatok kivédése
  3. évfolyam: bájitaltan, bűbájtan, sötét varázslatok kivédése, transzfiguráció
  4. évfolyam: bájitaltan, bűbájtan, sötét varázslatok kivédése, transzfiguráció

E tantárgyak többsége a kötelező anyagrészt követően is tovább folytatódik, így ha szeretnéd, választható tárgyként akár hatodévig is tanulhatod őket!

Tárgyfelvételi lehetőségek

Évfolyamok Min. tantárgy Max. tantárgy Min. spec.* Max. spec.*
1-6 4 6 0 0
7 4** 6** 1 2
Posztgraduális 0** 4** 0 1

*spec = specializáció
Egy specializáció felvétele két választható tárgy felvételével egyenértékű, pontban is dupláját éri. Tehát, ha egy hetedéves két specializációt is felvesz, akkor elérte a kötelező tantárgyszámot, és már csak maximum két választható tárgyat vehet fel mellé.
**Választható tantárgyak + specializációk száma összesen

Alaptárgyak: Ezeket a tárgyakat tanulmányaid elején kötelező felvenned, ám későbbi, haladó fokozatuk már szabadon választhatóvá válik. Amikor elérsz az utolsó kötelező évedhez, akkor RBF vizsgát kell tenned. Ha ezt követően a folytatás mellett döntesz, akkor hatodik év végén még egy RAVASZ vizsgát is szerezhetsz.

Választható tárgyak: Az egy-kétéves tárgyak esetében RBF vizsga nincs, azonban a hatéves tárgyaknál, ha végigjárod az összes évet, akkor RAVASZ vizsgát szerezhetsz belőle.

Specializációk: A Lumenben az utolsó, hetedik éved különleges. Nálunk az alapoktatás hat éven át zajlik, hetedikben pedig egy (vagy akár két) középfokú szakképesítést adó szakmát szerezhetsz. Ehhez fel kell venned egy specializációt, mely jóval több munkát jelent, mint az eddigi tárgyaid, viszont cserébe komoly szaktudást ad, és akár rögtön el is helyezkedhetsz vele! Mivel ezek nehéz tárgyak, ezért felvételüknek követelményei vannak. Minden specializációhoz szükséges bizonyos RAVASZ vagy RBF vizsgák megléte, minimum VF szinten. Legyél tehát tudatos! Legkésőbb negyedik éved végén kezdj el gondolkodni rajta, hogy mi szeretnél lenni, ha nagy leszel, tedd magad oda a választott szakmánál fontos RBF vizsgákon, és vedd fel ötödikben az előkövetelményeknek megfelelő órákat!

Várható specializációk

Tekintve, hogy sokára még az év, mikor első diákunk hetedik évfolyamába lép, a specializációk és azok rendszere még kidolgozás alatt áll. Azonban, mivel a tervezés fontos, különösen negyedévtől, közzétesszük a listát, hogy mely kurzusok elindítását tervezzük, és várhatóan mik lesznek a felvételi követelményeik. Ezek közt vannak könnyebb és nehezebb szakmák is, és ez a követelményeiken is meglátszik. Van amihez egy szakmában kell nagyon profinak lenned, és van, ahol egyszerre több területen kell gyakorlottnak lenned.

Minden elvárt RBF és RAVASZ vizsga minimum VF szinten teljesítendő! E szintű vizsgával ugyan nem buktál meg, ám ez a szakterületen való továbbtanuláshoz nem elégséges!

Auror: RAVASZ vizsga szükséges sötét varázslatokból és sötét varázslatok kivédéséből is, emellett RBF vizsga bűbájtanból és bájitaltanból.

Botanikus: RAVASZ vizsga szükséges botanika tantárgyból.

Gyógyító: RAVASZ vizsga szükséges elsősegély tantárgyból és egyből az alábbiak közül: botanika, bájitaltan, sötét varázslatok, sötét varázslatok kivédése.

Képzőművész (pl.: festő, szobrász, zenész): RAVASZ vizsga szükséges mágikus művészetből és a művészeti ágnak megfelelően egyből az alábbiak közül: kalligráfia, transzfiguráció, alkímia, bájitaltan. Emellett szükséges egy RBF az alábbi tárgyak egyikéből is: bűbájtan, sötét varázslatok kivédése, bájitaltan, transzfiguráció. (Olyan RBF-et kell választani, mely eltér a választott RAVASZ tárgytól!)

Kézműves (pl.: bájitalkészítő, varázstárgykészítő, pálcakészítő, seprűkészítő): RBF vizsga szükséges bűbájtanból és RAVASZ az alkotás területének megfelelően egyből az alábbi tárgyak közül: bájitaltan, repüléstan, varázstárgyak.

Kereskedő (pl.: ruházati termékekkel, sporteszközökkel, kézműves termékekkel, ásványokkal, növényekkel, állatokkal vagy azoktól származó termékekkel kereskedő mágus): RAVASZ vizsga egyből az alábbiak közül, aszerint, hogy mivel szeretnél kereskedni: bájitaltan, botanika, magizoológia, mágikus sportok, repüléstan, varázstárgyak, ásványtan.

Iskolai professzor: RAVASZ vizsga szükséges a tanítani kívánt tárgyból (kivéve ha új tárgyat hoznál létre, ez esetben helyette bármely másik tárgyból) és emellett egy másik általad választott tárgyból is. 

Mágiakutató (elméleti területen): RBF vizsga szükséges mágiatörténetből és RAVASZ a kutatás területének megfelelően egyből az alábbi tárgyak közül: rúnaismeret, mágikus megfelelések, kalligráfia, asztrológia, jóslástan, ásványtan, kísértettan.

Mágiakutató (gyakorlati területen): RAVASZ vizsga szükséges bűbájtanból és a kutatás területének megfelelően egyből az alábbi tárgyak közül: sötét varázslatok kivédése, transzfiguráció, sötét varázslatok, elemi mágia, rúnamágia. Amennyiben alkímia területén szeretnél kutatni, akkor emellett a tárgy mellett a bűbájtan helyett bájitaltanból kell RAVASZ-t tenned.
A későbbiekben, ha elkészül az a tárgyunk, akkor bűbájtan helyett alkotástan lesz a követelmény. Ez a tantárgy új varázsigék alkotásának módszertanát tanítja.

Magizoológus (pl.: állatorvos, tenyésztő, kutató): RAVASZ vizsga szükséges magizoológia tárgyból.

Minisztériumi dolgozó (pl.: jogász, közgazgász, diplomata, politikus, varázsbaj-elhárító): RBF vizsga szükséges bűbájtanból és RAVASZ a munkakörének megfelelő tárgyból.

Sportoló (pl. kviddicsjátékos): RAVASZ vizsga szükséges mágikus sportokból, és amennyiben a játék során valamilyen eszközön repülni kell, úgy repüléstan RAVASZ is.

Különórák

A későbbiekben különórák is lesznek a Lumenben, melyek nem tartanak egy egész tanéven át, csupán 1-2 óra erejéig. Ezek az órák valamilyen hasznos tudást adnak, mely ilyen vagy olyan módon segítenek majd téged a jövőben!

Jelenleg az alábbi különórákat tervezzük:

Karriertanácsadás: Kötelező különóra, melyet negyedik évfolyamban kell felvenni. Összesen egy órából áll, és jövőbeli pályaválasztásod hivatott segíteni, s ezzel együtt azt is, hogy tudd, mely RBF vizsgáid a legfontosabbak, valamint milyen tárgyakat érdemes felvenned ötödévtől. Az óra végeztével egyetlen házi feladatot kell leadnod, melyet, ha megteszel, fix 10 ponttal jutalmazunk, ha pedig elmulasztod, nem történik semmi, csak nem kapsz pontot. Nem szeretnénk azonban olyan hetedévessel találkozni, aki az utolsó tanéve elején szembesül vele, hogy nincsenek meg a megfelelő előkövetelményei az áhított szakmához! Ha nagy duzzogva bejössz a különórára, mert kötelező, de firkálással töltöd, házi írás helyett pedig kviddicsezel, akkor magadra vess!

Hoppanálás:  Választható különóra, melyet hatodik évfolyamban vehetsz fel. Összesen egy órából és egy vizsgából áll, melyeket RBF időszakban végezhetsz el. A vizsga sikeres elvégézéséért pontot ugyan nem kapsz, ám használható válik számodra a szerepjátékban a hoppanálás képesség. Ez azért elég menő, nem?

Alakváltás: E két tanórás különóra keretében megismerhettek az emberi transzfiguráció elméletével, és megtanulhattok több transzfigurációs bájitalt is elkészíteni, például a sellővé változtató bájitalt, vagy az ideiglenesen szárnyakat adó bájitalt. A különóra haladó szintű, ezért legkorábban hatodik évben vehető fel.